Wyszukiwarka producentów:
Światowy Dzień Kota - Ciekawostki o Waszych pupilach
Światowy Dzień Kota - Ciekawostki o Waszych pupilach

17 luty - Światowy Dzień Kota

 

„Światowy Dzień Kota” obchodzimy w Polsce już piętnasty raz. Święto to powstało we Włoszech w 1990 roku i bardzo szybko stało się narodowym świętem 😊  Z tej okazji napiszę kilka ciekawostek o naszych kochanych kocich pupilach 😊

Większość osób „traci głowę” dla tych puszystych, chadzających własnymi ścieżkami drapieżników.  Dlaczego? Podobno kot to spełnienie ludzkich marzeń o udomowionym tygrysie, chodź jest mały, mruczący, dający się przytulać to cały czas zostaję trochę dziki i odosobniony jak jego przodek tygrys. Dlatego tak często decydujemy się na kota w domu.  

 

Kot a tygrys

Koty domowe mają wiele podobnych zachowań z tygrysami, takich jak śledzenie ofiar czy znakowanie zapachem. Te zwierzęta mają 96,6% wspólnego składu genetycznego.

 

Dodatkowy zmysł

Koty posiadają dodatkowy zmysł – połączenie zmysłu smaku, węchu oraz receptora – organ Jacobsona. Powoduję on, że zapach trafiający na język kota, przyciśnięty do błony śluzowej uruchamia impulsy nerwowe trafiające do mózgu z informacją o spożywanym pokarmie.

 

Wyczulenie na wibrację i drgania

Koty potrafią usłyszeć nawet o dwie oktawy wyższe dźwięki od człowieka, są też bardzo wrażliwe na wszystkie wibrację i drgania, dzięki czemu są w stanie wyczuć zbliżające się trzęsienie ziemi.

 

Koty polidaktylowe

Na przednich łapach koty mają po pięć palców, zaś tylne łapy wyposażone są w cztery palce. Zdarzają się przypadki kotów o dodatkowych palcach na tylnych łapach – takie koty nazywają się kotami polidaktylowymi.

 

 

Praworęczne - leworęczne

Podobnie jak u ludzi, tak i u kotów występują praworęczne i lewo ręczne osobniki. Badania dowodzą że koty płci żeńskiej zazwyczaj są praworęczne, a koty płci męskiej są leworęczne. Przyjrzyj swojemu pupilowi i zobacz czy należy do większości 😊

 

Budowa ciała

Budowa kota liczy, aż 230 kości, zaś człowieka 206.  Porównując wielkość człowieka z wielkością kota, to dość znaczna różnica. 23 kości stanowi ogon, który dzięki temu jest bardzo elastyczny. Kręgosłup budują 53 kręgi, wpływa to na zdolność wyginania grzbietu „koci grzbiet”.  Umiejętność wciskania się w każdą dziurkę, kot zawdzięcza braku obojczyków.

 

Małe śpiochy

Sen stanowi większość kociego żywota, przeciętny kot przesypia 2/3 swojego życia.  Jeśli Twój kot ma 9 lat to z pewnością 6 lat z nich przespał 😊

 

 

Kot a zdrowie

Posiadanie kota może znacznie zmniejszyć ryzyko występowania zawału serca i udaru mózgu nawet o 30 %. Obecność kota przy człowieku zmniejsza ciśnienie krwi  i koi nerwy.

 

Sposób chodzenia

Koty chodzą w taki sam sposób jak żyrafy i wielbłądy. Najpierw stawiają obie prawe łapy, potem obie lewe. W ten sposób chodzą tylko 3 gatunki ssaków.

 

Zęby mleczne

Koty tak jak ludzie, mają zęby mleczne i stałe. Stałych zębów można naliczyć 30, zaś mlecznych 26.

Kocięta rodzą się bezzębne, wyrośnięte zęby mleczne tracą już gdy mają ok. pół roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródła:

https://www.ekokalendarz.pl/dzien-kota/#more-4606

http://malvina-pe.pl/post/359-10-rzeczy-ktorych-nie-wiesz-o-kotach

https://fajnepodroze.pl/ciekawostki-o-kotach/

https://www.newsweek.pl/styl-zycia/6-ciekawostek-na-temat-kotow/spk1g42

https://www.focus.pl/artykul/17-lutego-miedzynarodowy-dzien-kota-koty-sa-niesamowite-poznaj-32-ciekawostki-na-ich-temat?page=3

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl