Wyszukiwarka producentów:
Czym jest Dogoterapia?
Czym jest Dogoterapia?

Witam,

Dzisiejszy artykuł poświecę dogoterapii. Pewnie każdy z Was już słyszał o psiej przyjaźni, czyli terapeutycznemu wykorzystaniu kontaktu z psem. Bliski kontakt z psem okazuję się najlepszą terapią nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. 

 

Czym jest dogoterapia?

Dogoterapia polega na aktywizowaniu dzieci i dorosłych przez specjalnie przygotowanego psa, w celu zwiększenia efektywności rehabilitacji czy procesu terapeutycznego.  

Mamy suchą definicję, ale jak prościej można wytłumaczyć czym jest dogoterapia? Dogoterapia to nic innego jak przebywanie z psem, uczenie się bliskości, przytulania, dzięki przytulaniu się do czworonoga możemy się rozluźnić i zrelaksować, a jego miękka sierść i wyższa od naszej temperatura ciała przypomina nam wspomnienia z okresu niemowlęcia. Pies przez swoją bezwarunkową miłość - akceptację zaspokaja potrzebę bliskości, minimalizuję uczucie odrzucenia i lęku, po prostu pomaga radzić sobie z złymi emocjami.

 

Ciekawostka: Pies jako terapeuta sprawdza się świetnie również dla ludzi po zawale czy wylewie, a także polecany jest osobom załamanym - codzienne spacery wzmacniają kondycję, poprawiają pracę układu oddechowego i odpornościowego, dodatkowo poprawiają pracę stawów, mięśni i krążenie. Osobą z depresją czworonóg pozwala zachować kontakt ze światem, co powoduję szybszy powrót do zdrowia.

 

 

Dla kogo dogoterapia?

Dogoterapia odnajduję zastosowanie w edukacji i psychoterapii dzieci i młodzieży, pomaga osobą niepełnosprawnym umysłowo i fizycznie, zdrowym oraz chorym, niezależnie od wieku. Wykorzystywana jest w terapii osób z zespołem Downa, autyzmem, porażeniem mózgowym czy niesprawnością intelektualną. Dogoterapia wykorzystywana jest także w resocjalizacji i terapii z osobami starczymi.

 

 

 

Jak wyglądają zajęcia z dogoterapii?

Zajęcia odbywają się w małych grupach. Program układany jest przez specjalistów pod każdego pacjenta indywidualnie, ponieważ każdy z nich wymaga innego podejścia.  Psy z którymi pracują pacjenci mają bardzo pogodne i łagodne usposobienie, dzięki czemu zachęcają do aktywności. Osoby pracujące z czworonogami ćwiczą z nimi, uczą się np. wydawania komend, po wykonaniu komendy przez pupila nabierają pewności siebie.

 

 

Jakie psy do dogoterapii?

Wybierając psa do dogoterapi trzeba pamiętać, że charakter psa jest tylko do pewnego stopnia cechą wrodzoną, duży wpływ na zachowanie czworonoga ma wychowanie i odpowiedni trening.  Najczęściej wybieraną rasą jest Labrador i Golden retriever. Te psiaki mają bardzo łagodne i towarzyskie usposobienie, są bardzo pogodne i posłuszne.  Są bardzo wpatrzone w człowieka i uwielbiają wywiązywać się z powierzonych zadań. Cenią sobie bliskość, chętnie towarzyszą w aktywnościach fizycznych i są bardzo wierne, chociaż łatwo akceptują obcych ludzi i inne zwierzęta.

 

 

Gdy pomoc jest pasją – Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom

Na pewno słyszeliście o stowarzyszeniach, które pomagają potrzebującym przy udziale zwierząt. Jednym z naszych zaprzyjaźnionych jest Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom.  To wspaniali ludzie, którzy połączyli pasję do zwierząt z potrzebą pomagania. Co z tego wyszło? Wspaniała organizacja, która pomaga już od 12 lat nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. „Misją Stowarzyszenia jest objęcie profesjonalnym wsparciem terapeutycznym jak największej liczby osób, które tego potrzebują. W Naszych działaniach wspierają nas nasze zwierzęta – odpowiednio przeszkolone psy i koty.”  Chcecie dowiedzieć się więcej o tych wspaniałych ludziach i ich pomocnych pupilach? Podrzucam link dla wszystkich zainteresowanych: http://www.zwierzetaludziom.pl/ . Poczytajcie! Naprawdę warto, a może zdecydujecie się pomóc?

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródła: 

http://www.niepelnosprawni.koszalin.pl/metody-i-formy-terapii/dogoterapia

https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,105645,19492569,dogoterapia-czyli-terapia-z-udzialem-psa-na-czym-polega.html

https://nowosci.com.pl/psy-ktore-kochaja-najbardziej-10-ras-slynacych-z-dobrego-charakteru-i-wykorzystywanych-w-dogoterapii/ga/c14-14206113/zd/36585375

http://www.zwierzetaludziom.pl/

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl